Category Archives: Uncategorized

BUZ HOKEYİ

Buz Hokeyi

BUZ HOKEYİ

Altı oyunculu iki takım arasında oynan buz hokeyi, adından da belli olacağı üzere buz üzerinde paten ile oynanır. Buz hokeyini karakterize etmek için üç kelime kullana biliriz güç, hız ve saldırganlık. Bu spor çoğunlukla soğuk ülkelerde oynanmaktadır. Erkek buz hokeyi 1920 yılında Anvers oyunlarında olimpiyat sporu olmuştur. Buz hokeyinde oyuncular, rakibin kalesine sopalar kullanarak bir disk atmaya çalışır ve oyun onu en çok gol atan takım maçı kazanır.

Buz Hokeyi

Buz Hokeyi

Oyuncular ve görevleri

 • Kaleci: hedefi savunmakla sorumlu olan oyuncudur ve kalecinin oldukça hızlı reflekslere ve güce sahip olması gerekir.
 • Centro: pisitn ortasında konumlanan ve maçta en harekli olanlardan biridir. Saldırgan ve takımın ana golcüleridirler ve savunma oyuncularıyla iş birliği de yaparlar.
 • Savunma: savunmacıların amacı karşı tarafın kendi bölgelerine yaklaşmalarını önlemektir. Saldırı da yapabilirler ama asıl amaçları bölgelerini korumak ve rakibi engelemektir.
 • Ends: hücum oyuncuları pistin yanlarında bulunur ve hızlı ve disk kontrolü için mücadele etmelidirler. Piste solda bir tane ve sağda bir tane var. Maç esnasında hücum oyunları yapmaktan sorumludurlar.

Buz hokeyi için gerekli beceriler

  Buz hokeyi oldukça zor ve ciddi anlamda yetenek gerektiren bir spordur.

 • Buz pateni: oyuncuların pistte yüksek hızlarda hareket edebilmeleri ve manevra kabiliyetlerinin çok iyi olması gerekir ve buz pateni kullanabilmek gerekli olan en temel beceridir.
 • Çubuk kullanımı: Buz hokeyi maçlarında kaleciler dışındaki tüm oyuncular diski yönlendirip gol atmak için sopaları kullanırlar.
 • Geçiş: takımdaki oyuncuların kendi aralarında disk geçişleri yapabilmelidirler.
 • Atış: Diski hedefe gönderebilmek için oyuncuların atış yapabilmeleri gerekmektedir.
 • Checkin: Bir oyuncunun diski tersine tutma yeteneğidir. Diskin kontrolünü ele geçirmek, diski saptırmak veya atış yapmasını engellemek için sopa (çubuk kontrolü) ile yapılabilir. Fiziksel temasa izin verilir fakat sadece gövde kullanılmalıdır, doğrudan kol kullanılmamalıdır.

Buz hokeyi ekipmanları

Buz üstünde buz hokeyi oyuncuları özel olarak tasarlanmış olmaları gerekir, çünkü bu bir takım sporudur ve oyuncular yüksek hızda hareket ederler ve olası bir düşme, çarpışma veya kaza anında ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Ekipmanlar ayrıca kayak sporuna benzer. Buz hokeyi ekipmanları ise:

 • Kask: tüm oyuncular için zorunlu olan kask kafayı korumak için kullanılmaktadır.
 • Maske: maskeyi yaralanmaya en çok maruz kalan oyuncular tarafından kullanılır.
 • Shin koruyucuları: oldukça hafif bir tasarıma sahip olan bu koruyucular ayarlanabilir ve çıkarılabilir kayışlara sahiptir. Bacağın alt kısmını darbelere karşı korurlar.
 • Dirsek pedleri: dirsekleri olası bir buza düşme anında korur.
 • Diz pedleri: darbelere karşı dizi korumaktadır.
 • Eldivenler: oyuncuların ellerini, disklere sopalara ve patenlere karşı korumak için kullanılır
 • Paten: Kaymak için kullanılan paten, hokeyde buzlanmanın botun önünde daha düşük, arkada ise daha yüksek olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tendon yaralanmalarını önlemek içindir. Bıçak yaklaşık olarak çizme ile aynı uzunluktadır.
 • Çubuk: diski kontrol etmek için kullanılır ve kavisli bir yapıya sahiptir.
Tags:
Category:

BUZ PATENİ

BUZ PATENİ

BUZ PATENİ

Buz pateni; özel hazırlanmış buzlu bir alanda altı özel tasarlanmış kızaklı ayakkabılarla yapılan ve birkaç tane branşı bulunan bir spor dalıdır. Kuzey ülkelerinde popüler bir kış sporudur ve bunun yanı sıra bir ulaşım şeklidir. Özellikle yurt dışında Noel gibi kış tatillerinde, mevsimlik parkurlar da hazırlanmaktadır. Buz patenini birkaç kategoriye ayırabiliriz. Örneğin, artistik patinaj, sürat pateni ve buz hokeyi dahil olmak üzere birçok paten sporu yapılmaktadır. Dünya çapında buz pateni alanında bir çok takım vardır ve de buz pateni her yaştan insanın yapması için uygun bir spordur.

Buz pateni yapmak için neler gereklidir?

BUZ PATENİ

BUZ PATENİ

  Buz pateni için genellikle tek bıçaklı özel paten ayakkabıları gerekir ve bu sporu yapan kişiler bir buz pateni pisti veya donmuş su gibi buzlu bir yüzeyi kaymak için kullanırlar bunun dışındaki yüzeylerde kaymanız pekte mümkün değildir. Çünkü bu ayakkabılar pist ve pist gibi kaymak için uygun yerlerde kullanmanız için tasarlanmıştır. Yaptığınız paten kategorisine göre ekipmanlarınız değişiklik gösterebilir. Örneğin, buz hokeyinde paten, koruyucu kıyafetler, kask ve sopaya ihtiyacınız vardır. Ülkemizde geleneksel bir kış sporu olmaması nedeniyle pek bilinmeyen geleneksel ayakkabılara takmak için satılan buz pateni bıçakları da vardır, ancak patenciler için bu yeterince güvenli değildir. Eğer ayak bileğinize yeterince desteklemezseniz ciddi kazalar geçirebilirsiniz.

Bu konularda bilgi almak için ayrıca http://spor.istanbul/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

  Profesyonel buz patencileri karmaşık sıçramalar ve diğer zor hareketler gerçekleştirebilirken yeni başlayanlar sık sık buz pistinde kendilerini uzanırken bulabilirler. Eğer daha önce sokak pateni deneme şansınız olduysa buz pateni ne alışma süreniz yaklaşık 5-10 dakika arası sürmektedir fakat daha önce paten yapma deneyiminiz olmadıysa dikkat etmeniz gereken bir çok husus var

 • Öncelikle size uygun ayağınıza tam olan bir ayakkabı seçmelisiniz ve hafif bileğinizi sıkacak şekilde bağlamalısınız.
 • Teknik bilgiler hakkında buzun üstüne çıkmadan biraz bilgi almalısınız.
 • Buz pistinde yanınızda bir eğitmen olması öğrenme sürecini hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.
 • Buzun üzerindeyken normal adımlar atmayı aklınızdan çıkarmalısınız, genellikle buz pistlerinin kenarlarında tutunma çubukları bulunmaktadır ısınmak için ilk başta bu çubuklardan yardım alabilirsiniz. Tutunmak size kendinizi daha güvende hissettirecektir.
 • Bariyerlere tutunurken istemsiz bir şekilde parmak uçlarınızda yürümek isteyebilirsiniz, çünkü üç kısımlar tırtıklı ve kaymayı durdurmak için yapılmıştır bu yürüme sizin kaymanızı engelleyecektir. Fakat kesinlikle yanlış bir harekettir. Daha çok dizler kırılarak ve bileklere ağırlık vererek kaymak gerekir.
 • Biraz ısınmanın ardından, ayak hareketlerini kavradığınızda korkunuzu yenecek ve kaymaya başlayacaksınız. Hobi olarak kayacaksanız, durma, hızlanma, yön verme, ters gitme gibi hareketleri öğrenmek sizin için yeterli olacaktır.

Bu adımlara ek olarak, ilk başlarda ve yeni şeyler denerken sık sık düşmeniz çok olası bir durumdur. Bu yüzden nasıl düşmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Eğer dengenizi kaybettiğinizi ve düşeceğinizi hissetiyseniz düşüşünüzü ön tarafa doğru ayarlamalısınız aksi taktirde arkaya doğru düşmeler ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Buz pistleri birden fazla insanın bir arada kaydığı alanlardır, bu yüzden kendinize dikkat ettiğiniz kadar çevreniz deki insanlara da zarar verecek hareket ve davranışlardan kaçınmalısınız.

 

Tags:
Category:

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Spor her yaş için uygun özelliklere sahip bir şeydir. İnsanlar bazen sağlıklı bir yaşam sürmek için, bazen eğlenmek için bazense forma girmek amaçlı spor yaparlar. İşin profesyonel kısmına bakacak olursak eğer spor olimpiyat oyunları şeklinde uluslararası olarak yapılıyor. Olimpiyat oyunlarında bir çok millet bir çok sporcu bir çok farklı spor dalıyla ülkeleri adına yarışıyorlar. Spor kış ve yaz sporları olmak üzere ayrılıyor. Son zamanlarda kış sporları oldukça önem kazandı. Olimpiyat oyunlarında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Profesyonel sporcuların yanı sıra zamanını verimli geçirmek isteyen insanların da göz bebeği haline gelmiş durumda.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

 

Bu kış sporlarından son dönemlerde en seçkin olanı kayak sporudur. Kayak sporu kar ve buz üzerinde özel tahta ve uzun özel kayak sopalarıyla yapılmaktadır. Bu spor elit spor olarak  adlandırmaktadır. Sebebi sporu yapmak için kullanılan ürünlerin pahalılığından ve tesis kullanım ücretlerinden kaynaklıdır. Kayak sporunun tarihçesi milattan önce 3000 yıllarına dek uzanmaktadır. Bu zamanlarda şimdiki ekipmanlara benzeyen fakat daha ilkel olan ekipmanlar kullanılmıştır. İlk kez Sibirya, Altay ve Moğolistan gibi ilkel toplulukların avcı kesiminin yapmasıyla görülmüştür. Yapılan bu ilkel materyaller dişbudak ve cam tarzı malzemelerden üretilmiştir.

Kayak Sporu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu sporun ortaya çıkış sebebi aslında avcılıktır. Buz toplumları avlanmak için karla kaplanmış dik yamaçlardan inmek amaçlı bunu yapmıştır. Daha sonraları ise Avrupa ve Kuzey Amerika tarzı anakaralarda bu materyallere ve bu spora rastlanmıştır. Bu da kayağın başlangıcı olmuştur. Fakat anakarada rastlanması sırasında da kayak spor olarak kullanılmamış yine avcılıkta kullanılmıştır. Daha sonraları bunu spora dönüştürmek isteyen insanlar küçük turnuvalar düzenlemiş ve daha sonra geniş kitlelere yayılmıştır.

Bu kayak müsabakalarının ilk başlangıç zamanı olarak da 1866 yılında Norveç’te düzenlenmiş turnuva örnek verilebilir. İnsanların ilgisini çekmesinden sonra 1879 yılında Oslo’da daha büyük çaplı bir turnuva düzenlenmiştir. Daha sonrasında yarışların büyük ilgi görmesi durumunda kayak sporu daha geniş kitlelere yayılmıştır ve bu ilginin bir sonucu olarak 1924 yılında İsviçre Bern mevkiinde  Uluslararası Kayak Federasyonu kurulmuştur.

Şu sıralarda ise Alp disiplini ve Kuzey disiplini adları altında iki önemli müsabaka gerçekleştirilmektedir. Bu iki önemli müsabakanın organizasyonu da Uluslararası Kayak Federasyonuna aittir. Kayak sporu için gerekli olan malzemeler kayak, eldiven, kask, gözlük, dizlik ve özel kayak kıyafetleridir.
Kayak sporuna başlamadan önce gerekli ısınma hareketleri yapılmalıdır aksi taktirde sakatlanma riski artar. Kayaktan önce çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Koyu camlı özel kayak gözlükleri kullanılmalıdır. Kask takmadan kayak sporunun yapılması çok sakıncalıdır. Kayak teknikleri arasında monoski, snowboard, carving , kar bisikleti, telemark, kızak, freestyle, boardercross, half pipe, kar raftingi vardır.
Kayak sporu sosyalleşmeyi sağlar, motivasyonun yükselmesini ve özgüvenin artmasını sağlar. Tüm vücut kaslarını çalıştırır aynı zamanda da tüm kemikleri güçlendirir.

Tags:
Category:

Kış Sporları Nelerdir?

Kış Sporları Nelerdir?

Kış Sporları Hakkında Bilgiler

Spor insanların sağlıklı bir yaşam sürmeleri, formda kalmaları ve aynı zamanda da eğlenmelerini sağlar. Spor her yaş grubu için mükemmel bir hobi ve bazı durumlarda tedavi olabilir. Spor yapan insanlar spor yapmayan insanlara oranla daha fazla sağlıklı ve formdadırlar. Bu nedenle sporun inanılmaz etkileri olduğunu es geçmemek gerek. Bir çok şeyde de olduğu gibi spor da yaz ve kış sporları olarak ayrılmaktadır. Tıpkı olimpiyat oyunlarında da bu ayrımın yapıldığı gibi. Yaz sporları denildiğinde aklımıza yüzme ile alakalı şeyler gelecektir elbette. Fakat konumuz bir diğer harika olan kış sporlarıdır.

Kış Sporları Nelerdir?

Kış Sporları Nelerdir?

 

Kış sporları binlerce spor severi tek paydada birleştirebilir. Kış sporlarının kendine has bir kitlesi ve kendine has bir havası vardır. Kış sporları oldukça önemlidir. Hatta olimpiyat oyunlarına girecek denli önemlidir. Bireysel veya takımlar halinde yapılabilen bazı kış sporları her yaş ve herkes içi uygunken, bazıları ise ekstrem kategorisine girdiğinden herkes için uygun değildir ve belli bir kısmın ilgisini çeker.

Bireysel kış sporlarına bakacak olursak;

 • KayakKış sporlarından bahsedilirken kayaktan bahsetmemek olmaz. Kış sporları arasında her kesime uygun olan herkese hitap eden ve herkesin bildiği daha popüler bir spor daha yok. Bu sporun da farklı dalları vardır. Bunlar Alp disiplini, serbest stil kayak, kuzey kombine, kayakla atlamadır.
 • Snowboard: Snowboard oldukça eğlenceli ve ileri seviye profesyoneller için uygundur. Her yaştan sporcu bu sporu yapabilir. Özel tahta yardımıyla kar üzerinde kaymakla yapılır.
 • Kızak: Kızak denildiği anda akla ilk gelen noel babanın kızağıdır. Aslında bu da bir nevi benzerlik göstermektedir ve her spor dalında da olduğu gibi çeşitlilik gösterir. Bunlardan birisi de özel parkur pistinde köpeklerin çektiği bir kızakla yapılan yarışlardır.

Takım halinde yapılan kış sporlarına bakılacak olursa;

 • Buz Hokeyi: Sporcular bu spor dalı için özel tasarlanmış kıyafetlerle disk şeklindeki topu ellerinde bulunan özel hokey sopalarını kullanarak kaleye göndermeye çalışırlar. Oyun buz üzerinde oynanır ve oyuncular buz pateni giyerler.
 • Skeleton: Kızak sporuna benzerlik gösterir fakat kızaktan farklı olarak sporcular özel hazırlanmış kızaklarda yüz üstü kayarlar.
 • Körling: Granitten yapılmış olan özel yapım bir taşı karşı noktada bulunan kırmızı yere fırlatmaktır. Kırmızı noktaya en yakın atışı yapan kişi kazanmış sayılmaktadır.
 • BobsledBuzdan yapılmış bir kanal içerisinde kızağa benzer bir tasarıma sahip özel yapım kabinle kayılır.
 • Bandy: Futbolda da olduğu gibi 11 kişilik takımlarla 45 dakikadan oluşan iki yarıyla oynanır ve bu nedenle futbola benzer. Hokeyle de benzer fakat bu oyunu hokeyden ayıran en önemli özellik oyunun diskle değil küçük bir topla oynanmasıdır.

Bu sporlar olimpiyatlarda da oldukça ilgi gören sporlardır ve hem izlemesi hem de dahil olması oldukça heyecanlı ve eğlencelidir. Herkesin hayatında bir kez de olsa mutlaka bunlardan birine seyirci veya sporcu olarak katılması şiddetle önerilir.

 

Tags:
Category: